Áfonya
Mikor megvettük a telket, már akkor gondoltam rá, hogy ez a kvázi hegyi környezet milyen jó lesz pár savanyú talajt kedvelő növénynek. Pont ezért ültettünk havasszépét, illetve áfonyát. Sajnos pont a legfontosabbat felejtettem el, hogy milyen fajta áfonyát ültettünk. Összesen 3 tőt vettünk, 2 fajtából.
Ültetéskor a szokásos módszert alkalmaztuk, a gödör mélyére töltöttünk egy kis rhododendron földet illetve egy kis humuszt. Amúgy a telken agyagbemosódásos barna erdőtalaj található, nagyjából 30-50 cm mélységig humuszos lazább talaj , majd onnantól lefelé végig agyag. A bokrok a legnaposabb helyre kerültek, nyáron nagyjából 8 órától 12 óráig vannak napon, előtte illetve utána a tölgyfák már árnyékot vetnek rájuk.
Az első évben szépen kihajtottak a növénykék, trágyáztuk őket hosszanható táppal. A 2022-es tavaszi csapadékhiány, illetve a rendkívül aszályos nyár viszont ráébresztett minket arra, hogy hiába erdő és savanyúbb talaj, csapadék nélkül semmi nem lesz az egészből (illetve egyik növény sem viselte jól ezt az időszakot), így került kiépítésre a csepegtető rendszerünk.
Aztán szerencsére jól megszoktak a kis bokrok, erőteljesebb hajtásokat hoztak és idén tavasszal az egyik tő rendesen kivirágzott, nem csak pár hanem nagyjából 100 virágot hozott. Már vártam, de azért mégis meglepődtem, hogy sikerült virágzásra bírni 3 év virágmentes időszak után. Az áfonya harang alakú fehér virágait állítólag a poszméhek tudják a legjobban megporozni, a telken pedig igencsak sok poszméh kergetőzik főleg tavasszal.
A termésből persze nem készítettünk lekvárt, és valószínűleg sosem lesznek a bokrok roskadásig tele áfonyaszemekkel, de azért lehet hogy pár év múlva egy pitére elég lesz.
A virágok április közepén, igaz ezek még nincsenek kinyílva
A beporzás sikeres volt. a bogyók június elején
Kezdenek lilulni, július eleje
Július közepe. Mosolyogni való, de nagyjából kétszer ennyi termett. Remélem a következő években lesz még több is.