Pincepadló

Második rész, a vízszigetelés

Miután kész lett a pince aljzatbetonja, a következő lépés annak vízszigetelése volt. A terven a pincepadló rétegek a következő sorrendben szerepelnek:

  • Mapecoat I 62 W műgyanta vékonybevonat
  • kellősítés
  • 8 cm C20/25-F2-XC1 aljzatbeton hegesztett háló vasalással
  • technológiai PE fólia talajnedvesség ellen átlapolással, teljes felületen ragasztással rögzítve
  •  0,4 cm 2 réteg E-G 4 F/K Extra vízszintes fal és padlószigetelés talajnedvesség ellen átlapolással, teljes felületen ragasztással rögzítve 
  •  1 réteg SIPLAST PRIMER® Speed SBS kellősítés 
  • 12 cm C20/25-F2-XC1 aljzatbeton hegesztett háló vasalással 
  • 15 cm tömörített kavics ágyazat, Tr,ro= 95% 

illetve így néz ki ez a terven:

v_1.png 

Bal oldali metszeten látható hogy hol is kell futnia a vízszigetelésnek, a jobb oldalon pedig az, hogy kapcsolódik a sávalap a lábazati zsalukövekhez a betonvasakon keresztül,

A vízszigetelés baromi fontos dolog. A lényege az, hogy a teljes szerkezetet be kell vonni körbe teljesen vízzáró anyaggal, hogy kívülről a talaj felől ne tudjon bejutni víz. A csatlakozási pontoknál is meg kell oldani, hogy a találkozó anyagok között is folyamatos legyen a vízzáró réteg. Az sem mindegy, hogy milyen vízzel van dolgunk a talajban: rétegvízzel, talajpárával, talajnedvességgel vagy talajvízzel. Nekünk a rétegvízzel mindenképpen számolnunk kell, hiszen a terepen biztos vannak a talajban lejtő irányú vízmozgások, illetve az okozta a korábbi nyaraló megsüllyedését is. Persze ez nem a hagyományos értelemben vett rétegvíz, hanem az első vízzáró réteg felett, a lejtőirányban, a talajban mozgó vizet jelenti. Viszont talajvízzel nemigen lesz gondunk. 

Az eredeti megoldás egy lángolvasztásos folyamattal lerakható modifikált bitumenes lemezt ( E-G 4 F/K) tartalmazott. Nekem nem nagyon fűlött a fogam, hogy PB gázpalackot használjak, ezt mindenképpen valaki külsősnek kell kiviteleznie. A nehézséget az okozza, hogy az aljzatbeton külső szélén ott sorakoznak a sávalapból kiálló vasak, amelyekre rá lesznek húzva a lábazati zsalukövek, hogy az alap és a lábazat kvázi együtt mozogjon. Na most erre a tüskesorra, illetve közé is be kell olvasztani, fektetni ezt a bitumenes lemezt, ez pedig azt jelenti, hogy a lemezt át kell lyukasztgatni. 

Nincs rá explicit szabály, hogy a sávalapot vasakkal össze kell kötni a lábazattal, de gyakorlatban nagyon sok helyen így csinálják, és a mi tervünkön is így van.

Szóval lojális szerettem volna maradni, megkérdeztem az FMV-t, hogy ő az embereivel meg tudná ezt csinálni, de elkeserített, hogy már azonnal azt mondta, hogy hú de macerás lesz a tüskék miatt, lehet kenhető szigetelés kéne oda. Fogjuk meg a dolog könnyebbik végét! A kenhető nincs a terven, a tervező nem véletlenül azt írta oda amit. De persze gyáva kis papírkutya vagyok, nem mondtam semmit hangosan.

Kicsit nézelődtem ebben a témában és ráakadtam a Mapei öntapadós bitumen vízszigetelő lemezeire. Több is van, az eligazodásban a Mapei szaktanácsadója segített, le a kalappal előtte. A mi esetünkben, a pince aljára az ADESOGuard nevű lemezt javasolta két rétegben.Ez a lemez, mint a neve is mutatja, öntapadó rendszer, ugyanolyan elasztomer modifikált bitumenlemez, mint amit lánggal kell lerakni. A Mapei szaktanácsadó 2 rétegben javasolta ezt a terméket a pince aljzatbetonra, de csak akkor ha a lemezre még jön minimum 5 cm vastag betonréteg. Ez így lesz, mivel nálunk meg egy 8 cm-s aljzatbeton kerül majd rá. Persze nem akartam a tervező beleegyezése nélkül semmit sem változtatni, ezért áldását kértem a cserére. Szóval fenti piros és kék réteg a következőképpen változott

  •  2 réteg  ADESOGuard vízszintes fal és padlószigetelés talajnedvesség ellen átlapolással, teljes felületen ragasztással rögzítve 
  •  1 réteg Polyprimer kellősítés 

Mivel ez volt az első aljzatbetonozásom, nem is sikerült rendesen, a szakiellenőr agyf@szt kapna ha látná. Az a helyzet, hogy a vízszigetelő lemezt, legyen az öntapadós vagy ráolvasztásos, csak sima, egyenletes felszínre lehet lerakni. Nos a felszínen nálam rücskök maradtak, peremek mélyedések, kiállások. Egyrészt ezekre nem lehet normálisan lehelyezni a lemezeket, másrészt ha rákerül még a vízszigetelésre majd a 8 cm aljzatbeton, akkor ezek a kitüremkedések peremek simán át fogják szakítani a lemezt. Szóval a beton minősége jó, vízszintes is de a tetejét még el kellett simítanom. Ezt pedig úgy oldottam meg, hogy meg egy vékony réteg betont terítettem rá, kicsit alacsonyabb lesz a belmagasság:)

Most már jöhetett a kellősítő. De előtte még rendesen ki kellett pucolni a helyet, mivel a kellősítő csak tiszta felületre hordható fel. Amúgy ennek az anyagnak az a lényege, hogy felkenve egyrészt eltömíti a beton kis pórusait, másrészt megkönnyíti a lemez lerakását, jobb tapadási felületet biztosít.

Mivel jó sok videót nézek mostanában az ilyen témákban, ezért megtudtam, hogy nem fontos nekem most az egész pincealjzatot leszigetelnem, egyelőre elég ha a zsalukövek alá kerül. A többi rész majd később kerül sorra, így addig sem lesz összejárva, összetaposva.

20250412_110236.jpg

A kellősítés előtt. Kicsit összekavarodtak az árnyékok és a vasak :)

A kellősítőt hengerrel lett volna celszerű felhordani, de most csak normál ecsetem volt, így azzal kentem fel a fekete anyagot. Elég veszélyes vegyszernek számít, arcmaszk, kesztyű, szemvédő is kellett hozzá. Elvileg 4-5 óra között van a száradási ideje. 

20250412_120727.jpg

Kellősítő felhordva. Valószínűleg egy kicsit többet használtam a kelleténél 

Magát a lemezt 20 méter hosszú 1 méter széles tekercsben vettem és elég nehéz, viszont sniccerrel könnyen vágható. 10 cm átfedéssel, 2 rétegben kell rakni a lemezt és nem árt ha van egy hőlégfúvó és egy nyomóhenger , hogy az átlapolásokat, illetve a nehezebben tapadó helyeknél segítségükkel megfelelően feltegyük a lemezt.  Az ember nézi a videókat és azt hiszi milyen egyszerű is. Nos, nem volt könnyű. A lemezdarabokat át kellett szurkálni, a sávalap széle itt-ott földes maradt és/vagy nem volt tökéletesen elsimítva, így a lerakott matéria sem a legtökéletesebben néz ki. Alapvető, de ott helyben nem mindig jut eszébe az embernek, nekem is csak második alkalommal esett le, hogyha a vasak nem függőlegesek, akkor hiába lyukasztja át ez ember az anyagot ott ahol a vasrúd teteje van, mire lekerül a talajszintre a lyukat elég rendesen utána kell igazítani, mivel a vas nem függőleges.

Az nagy hiba volt a részemről, hogy nem egyszerre csináltam meg az egészet, azaz kellősítés majd rá a két réteg egy nap alatt. Így sajnos a félbehagyott munka besarasodott, bekoszolódott, és elég sok időt elvett, hogy letisztítsam a felületet. Legközelebb biztos úgy tervezem, hogy egy nap alatt meglegyen.De mindegy, most ez a helyzet adódott. Második alkalommal már be tudtam fejezni. 

20250427_110855_copy_1200x1600.jpg

A második réteg lerakása, és a felszerelés

Nagyon fontos hogy az átszúrások helyét le kell kenni valami bitumenes tömítővel, mert különben ezeken a helyeken simán átszivárog a víz. Nekem az ADESO-hoz a Polyseal nevű tömítőt ajánlották, szóval én azt használtam.

20250427_162350_copy_1600x1200.jpg

A lyukasztások lekenve; nem a legszebb, de legalább le van tömítve. Úgyis beton kerül rá.

20250427_162408_copy_1600x1200.jpg

 És ez a vége, 2 réteg vízszigetelés, lyukasztások bevédve, így végre lehet rakni a pince lábazatát is.