Sávalap betonozás
I. szakasz
A vasalás elkészülte és annak a műszaki ellenőr illetve FMV általi elfogadása után nem maradt más hátra, mint be kellett önteni betonnal az alapárkot. Már régóta tervezgettem, hogy s mint legyen ez a dolog, A legegyszerűbb megoldás az lett volna ha jön egy betonpumpa és betonkeverős autókkal felhozzák a betont, majd a pumpa betolja a megfelelő helyre az árokba, Azért tűnt célszerűnek ez a választás, mert így biztos olyan minőségű és összetételű beton kapok amilyen kell. Nekünk a statikus - ez is fel volt tüntetve az alapozási kiviteli terven - C25/30-16-S2-XC2-F2 betönt írt elő a sávalapba. Ez a kódsor értelemszerűen emberi nyelvre fordítható, de ezt most nem írom le ide, akit érdekel megtalálja a neten, pl az építőabc.hu-n is.
Találtam egy betongyárat, felvettem velük a kapcsolatot, elmondtam a problémát. Előre egyeztetett időpontban kijött két betonember - egy pumpa és egy mixer sofőrje - és megnézték a terepet, hova is kellene hozni a betont. Sajnos nem kivitelezhető a pumpa + mixer kombináció, a pumpás ember azt mondta, hogy a pumpa karjával nem tudna megfelelően mozogni a villanyoszlop és a fák miatt. Lehetett volna az is megoldás hogy a pumpa végére még csöveket szerelnek, de ez már annyira megdobta volna a költségeket (plusz emberek kellettek volna, plusz a csövezésnek is rendes méterenkénti ára van), hogy feladtam. Azért is jó lett volna ez a mixeres pumpás megoldás, mert ezzel egy nap alatt letudtuk volna az egészet.
A betonemberek azt tanácsolták, hogy hozassak földnedves betont - ez a beton abszolút nem folyik, lehet szállítani platós teherautóval is, nem kell hozzá mixer. Szóval a földnedves betont kihozzák, ott helyben egy kicsit felvizezzük, hogy folyósabb legyen és mehet be az árokba. Ez viszont azt jelenti, hogy kell egy betonkeverőgép, kell pár ember, víz, stb. És viszonylag hamar be kell dolgozni, mert egy idő után megköt és mehet a kukába Ahogy ment is. lásd később😭🤣. Illetve ezt a verziót alkalmazva, tuti hogy egy nap alatt nem lehet kiönteni az egész árkot.
A harmadik megoldás a helyben keverés lett volna, azaz sóder + cement + víz. Ez azért nem volt szimpatikus , mert így az előírt betont nagyon nehéz lett volna előállítani; a 3 lapát sóder + 1 lapát cement régi ökölszabály nem működött volna, hiszen rettentően pontatlan, pontosabban kellene összerakni az alapanyagokat, de a méricskélés sok időt venne el.
Szóval a földnedves beton verziónál maradtam, mert ebben az esetben biztos hogy a megfelelő beton keverik be és hozzák ki. Persze ilyen esetben, mivel a beton fel lesz vizezve, a beton erőssége is csökken a cement/víz hányados csökkenése miatt, így eggyel erősebb betont kellett rendelni, 25/30-as helyett 30/37-est. Ez felvizezve nagyjából adja a 25/30-ast. (ezek a számpárok a nyomószilárdság értékekre vonatkoznak, minél nagyobb annál erősebb) Hárman mentünk fel reggel 8-ra, mert akkor jött az első adag, mintegy 2 m3. Kiderült, hogy nem is földnedvest hoztak, hanem szárazbetont, ami egy fokkal jobb, mint a földnedves, mivel nincs benne szinte semmi víz lassabban áll össze feldolgozhatatlan döglött betonná. A betonkeverőt még előző nap vittem fel raktam össze, de nem tudtam kipróbálni, mert nem akadt megfelelő kábel, de most már volt az is és szerencsénkre a betonkeverő működött.
Betonvárás
A 2 m3-t sikerült olyan 2 és fél óra alatt bedolgozni az árokba.Az FMV is feljött (20 e Ft ) hogy megnézze,hogy csináljuk és szerencsére meg volt elégedve. Aztán itt jött sajnos a feketeleves, Úgy volt tervezve a dolog, hogy reggel 8-ra hoznak 2 m3-t, majd olyan 11 körül még kettőt és 14 óra körül hármat. A betonos céggel folyamatos volt a kontakt, és fel is hívott a nő, hogy mikor jönne a következő, de sajnos elromlott a keverőjük és már nem tudnak kétszer jönni, csak egyszer, úgyhogy kérem egyben az 5 m3-t vagy kevesebbet.Itt követtem el azt a hibát, hogy azt mondtam jöhet az 5 m3 egyben.
Betonérkezés. Megjött az 5 m3. Kurva soknak bizonyult.
Tapasztalatlan voltam, az FMV is azt mondta sikerülhet bedolgozni. Hát nem sikerült. Rajtam volt a nyomás, hogy az FMV szerint jó lenne ha két alkalommal meglenne a betonozás, ehhez viszont mindenképp az kellett volna hogy bemenjen a napra tervezett 7 m3. A betonos cég is elszólta magát, korábbi telefonálás alkalmával mondta is a nő a telefonba, hogy péntek délután már lasszóval kell fogni az embereket, sofőröket. Rosszindulatúan azt is gondolhatnám, hogy nem is romlott el semmi, csak egyszerűen nem akartak már kora délután is kijönni. De száz szónak is egy a vége, f@sz voltam.
Lábazati vasak b@szogatása, illesztése, leverése
Hiába hoztak szárazbetont, az 5 m3 nagyon soknak bizonyult. Nagyjából 3,5-et tudtunk bedolgozni. Utána az anyag már nagyon rosszul működött, alig állt össze, de a legrosszabb, hogy a kupac belseje kvázi megkötött és kemény lett, mint a kő; lapát, ásó már nem segített. Szóval 4 m3 felett két keverő kell, különben gáz lesz.
A maradék 1.5 m3 egy részével az utca, autókerekek által vájt mélyedéseit töltöttük fel - már leszállt az est, de a többi ott maradt az utca szélén. Duplán kidobott pénz lett, mert nemhogy nem tudtuk bedolgozni, de még szét is kell valahogy törnöm és megy a sittbe, aminek elszállítása szintén nincs ingyen.
16-os vasak indítják majd a vasbeton pillért.
A kudarc ellenére azért nem zártunk összességében rossz napot, hiszen bement nagyjából 5 és fél m3, sikerült nagyjából szintbe simítani a betont, sikerült betenni a zsalukövek közé kerülő függőleges vasakat, amelyek tulajdonképpen az alapot kötik össze a lábazati betonnal, sikerült elhelyezni a pillérhez szükséges indító vasakat is és tudtuk használni a betonvibrátort is, amelynek segítségével hézagmentesíteni tudtuk a betont.Kezdőként, minimális tapasztalattal.
Pillanatkép egy Tarr Béla filmből 🤣 A gereblyés ember.